תושב חוזר – מהן הזכויות והחובות שלו?

מדינת ישראל הוגדרה מאז ומעולם הבית הלאומי של העם היהודי. מדינת ישראל, בדומה למדינות רבות בעולם, מעניקה זכויות מיוחדות למי שבוחרים לשוב למולדת לאחר שהות ממושכת בחוץ לארץ. בין אם עזבתם לטובת לימודים או הצעת עבודה אטרקטיבית, אתם יכולים לשוב לישראל תחת ההגדרה של 'תושב חוזר' וליהנות משורה ארוכה של הטבות במס והקלות נוספות. לחזור לישראל זה לא תמיד כל כך פשוט. לעזוב חיים נוחים בניכר עבור החיים בישראל, זו החלטה שיש לה השלכות רבות מבחינות רבות. לכן, אם אתם יכולים להקל על עצמכם דרך ההטבות שמדינת ישראל מעניקה לתושביה, אין שום סיבה שלא תנצלו את אותן ההטבות. במאמר הבא ניתן לכם את כל המידע הדרוש לכם בעניין הזה. 

כמה מילים על ההגדרה של תושב חוזר 

כאשר אנחנו מדברים על לשון החוק בנוגע לתושבים חוזרים, אנחנו רוצים להפריד בין תושב חוזר וותיק לזה שאינו וותיק. בגדול, המדינה מפרידה בין מי שעברו לחו"ל לתקופה של שש שנים לפחות ויותר ובין מי ששהו מחוץ לישראל לפרק זמן של עשר שנים ולמעלה מכך. בשני המקרים תושב חוזר יזכה בהטבות משמעותיות, אבל לא באותו היקף. 

אגב, חשוב לציין כי ההטבות עליהן אנחנו מדברים כעת נוגעים לכל מה שקורה ביחסים של האזרח מול רשויות המס. כדאי לבדוק מה יכול להציע לכם משרד הקליטה, תגלו לא מעט הטבות מיוחדות אותן מדינת ישראל בוחרת להעניק לתושבים חוזרים. 

אילו מוצרים ניתן להביא לישראל בלי לעבור במכס 

כמו שכולנו יודעים, מדינת ישראל מפעילה גורמי אכיפה כדי למנוע ייבוא של מוצרים בעלות גבוהה לישראל על ידי מי שלא רוצים לשלם עבורם במכס. בגדול, החוק אוסר על ייבוא של פריטים אשר מחירם עולה על 200$ בלי להצהיר על הפריטים הללו במכס. עם זאת, המדינה מכירה בכך שתושבים חוזרים מגיעים עם ציוד אישי אשר נרכש לאורך זמן השהות בניכר. מכיוון שכך, כל עוד אתם יכולים להציג מסמך המעיד על ניהול משק בית עצמאי בחו"ל, תקבלו רשות להעביר משלוח של כל הפריטים הללו בלי להצהיר עליהם במכס. מסמך המעיק על ניהול משק בית יכול להיות חוזה שכירות או כל מסמך המעיד על כך שכלכלתם את עצמכם בניכר. אגב, הפטור ממכס לתושב חוזר רלוונטי רק עבור אזרחים אשר גילם הוא מעל 16 שנים. שימו לב, החוק קובע כי מה שמוגדר בתור 'חפצי בית', אפשר להעביר במכולה מסודרת. מכאן שמדובר על מה שאפשר למצוא בבית רגיל. לצורך העניין, אם יש לכם חומרי בניין שנרכשו בחוץ לארץ, אלו לא ייחשבו לכם בתור 'חפצי בית'. 

אילו הטבות אפשר לקבל דרך רשות המיסים 

כאמור, ההטבות במס משתנות בין מי שמוגדרים כתושבים חוזרים ומי שמוגדרים בתור: תושב חוזר ותיק. 

הטבות המס של תושב חוזר לאחר שש שנים ומעלה: 

  • פטור מתשלום מס על הכנסה פאסיבית של נכסים אשר נרכשו מחוץ לישראל. הפטור הוא למשך חמש שנים מיום ההגעה לישראל. 
  • פטור מתשלום מס רווחי הון על מכירה של נכסים בחוץ לארץ לפרק זמן של עשר שנים. 
  • פטור מתשלום מס על דיבידנטים, מנכסים שנרכשו בחול. כל עוד החשבון דרכו מנוהלת ההשקעה בבורסה היא חשבון נפרד מחשבון הבנק הישראלי של התושב החוזר. 

הטבות במס עבור מי ששהו עשר שנים בחוץ לארץ ולמעלה מזה: 

  • פטור ממס לעשר שנים, עבור כל הכנסה שמקורה הוא מחוץ לגבולות הארץ. 
  • רכישה של נכסים מחוץ לארץ לא תחויב בתשלום מס לאורך שנות הפטור. 
  • שיעור המס על הפנסיה של אותו תושב חוזר לא יהיה גבוה מתשלום המס על הפנסיה במדינה ממנה חזר האזרח. 

אלו רק הנתונים על קצה המזלג. אם אתם רוצים להבטיח מימוש מלא של הזכויות שלכם, זה הזמן לפנות לעורכת דין מקצועית המתמחה בנושא. 

לחזור למשהו ספציפי?

דילוג לתוכן