יום שבת בישראל – המדריך לסקרנים

שבת הוא יום מנוחה, המנציח את היום שבו נח ה' לאחר בריאת העולם. זה נחשב לאחד החגים היהודיים החשובים ביותר.

יהודים שומרים שבת ממוצאי שישי עד מוצאי שבת. הם לא עובדים, מבשלים או משתמשים בחשמל באותם ימים. הם גם נמנעים משימוש באש ומנהיגה בשבת.

השבת היא יום מיוחד לעם היהודי, כי הוא נותן להם זמן להירגע ולבלות עם משפחתם.

השבת היא היום השביעי בשבוע, שהוא יום מנוחה ופולחן. הוא מוגדר כיום קדוש על ידי יהודים והוא מתקיים משקיעת החמה ביום שישי ועד השקיעה בשבת.

בישראל יש לשבת משמעות שונה מזו שיש לה במדינות אחרות בגלל הדת השולטת במדינה הזו. שמירת השבת בישראל מתחילה בהדלקת נרות בשקיעה בשישי בערב ומסתיימת בהבדלה במוצאי שבת בלילה.

השבת (השבת) נשמרת על ידי היהודים כיום מנוחה ופולחן, ולכן הם נמנעים מכל צורה של עבודה או פעילות שתיחשב פרודוקטיבית או יצירתית ביום זה.

השבת מתחילה בשקיעה בערב שישי, נמשכת עד מוצאי שבת ומסתיימת בהבדלה (טקס לציון סיומה).

חשוב לדעת

השבת היא יום המנוחה היהודי, הנערך משקיעת החמה ביום שישי ועד להופעת שלושה כוכבים בשמים בליל שבת.

השבת היא יום שבו יהודים צריכים להימנע מכל סוג של עבודה או עסקאות, או אפילו נסיעות. זהו יום למשפחה וחברים להתאסף יחד ולחלוק אוכל.

השבת מתחילה עם השקיעה ביום שישי בערב בטקסי הדלקת נרות הנקראים "הדלקת נרות".

אילו אטרקציות יש ביום שבת בישראל?

האוכלוסייה היהודית – הדתייה בישראל שומרת שבת. זהו יום מנוחה, שבו אף אחד לא יכול לעשות שום פעילות של עבודה בכלל.

בשבת, יהודים בדרך כלל מבלים עם בני משפחה וחברים, ישתתפו בשירותי בית הכנסת ויעסקו בפעילויות רוחניות אחרות כמו לימוד טקסטים קדושים או תפילה לשלום בין כל העמים.

הישראלים מחויבים מאוד לדתם, והשבת נשמרת בחגיגיות וביראת כבוד. לשבת יש אטרקציות רבות להנאת התיירים כמו הכותל המערבי, כנסיית הקבר, מוזיאון השואה ביד ושם ועוד.

אך יחד עם זאת יש גם את הצד החילוני בישראל אשר ההפך הגמור ודווקא שבת נחשבת אצלו ליום חופש לטיולים, חופי ים, מסעדות, אטרקציות ועוד!

מה לגבי ההגבלות בשבת?

יהודים בישראל שומרים שבת אחרת מאלה שבאמריקה. בישראל יש הרבה יותר הגבלות על מה שאנשים יכולים לעשות בשבת מאשר באמריקה. למשל, ישראלים אינם יכולים לנהוג או להשתמש בחשמל במהלך השבת.

השבת הקדושה היא יום מנוחה ותפילה עבור יהודים בכל רחבי העולם. ביום זה ישנן הגבלות רבות כולל אי עבודה או שימוש בחשמל אך בהתאם למקום בו אתה נמצא ישנם כללים שונים שיש לפעול לפיהם.

ישנם כללים רבים ושונים החלים על מה מותר לעשות ומה אסור לעשות בשבת. חלק מהכללים הללו פתוחים לפרשנות, אך אחרים סגורים.

חלק מהדברים הפתוחים לפרשנות כוללים: בישול אוכל עם כיריים גז, שימוש בקומקום חשמלי, הדלקת אורות או שימוש במאוורר חשמלי.

דברים סגורים: התהוללות במקומות ציבוריים (כגון מסעדות), כתיבה או הקלדה של כל סוג של מסמך (גם אם נכתב לפני שבת), כיבוס בגדים (ביד או במכונה), בישול אוכל על אש, נהיגה במכונית (גם אם המכונית אינה משמשת לתחבורה אלא רק חונה ברחוב).

2 סוגים של שבתות בישראל ששווה להיות מודעים אליהם

הגרסה הראשונה נצפית על ידי יהודים דתיים הנוהגים לפי ההלכה היהודית, האוסרת כל סוג של עבודה או פעילות שיצרו סוג של אור בשבת. המשמעות היא שאסור להם להשתמש בחשמל, לנהוג בכלי רכב או לבצע מטלות בית בזמן זה. הגרסה השנייה נצפית על ידי יהודים חילונים שאינם מצייתים להלכה היהודית אך עדיין רוצים לקיים צורה כלשהי של מנוחה מהעבודה בתקופה זו. משמעות הדבר היא שאסור להם להשתמש בחשמל או לנהוג בכלי רכב אך יכולים לבצע מטלות בית בזמן זה.

בשבת הרבה דברים "סגורים" בישראל ברוב הערים למשל. רוב החנויות סגורות, התחבורה הציבורית לא פועלת ואנשים לא יכולים להשתמש בחשמל או בצורות אחרות של טכנולוגיה.

אבל יש הרבה פתוחים בשבת בישראל בערים רבות למשל אם חיפשתם מרכזי קניות פתוחים בשבת תבדקו את צומת בילו, קניון שבעת הכוכבים ועוד. מסעדות יכולות להיות פתוחות בשבת, חלק מהמלונות פתוחים גם כן, אתרי תיירות ואטרקציות מחכים למטיילים דווקא ביום שבת ויש ערים רבות שמציעות תחבורה ציבורית חינם בשבת למי שצריך.

אך יחד עם זאת מגוון חנויות ועסקים סגורים בשבת. כמו כן, חנויות מסוימות עשויות להיות פתוחות לעסקים אם הן מוכרות 24/7. למשל, בדרך כלל יש בתי מרקחת שפתוחים בשבת כי הם מוכרים תרופות, סופרמרקטים, מרכולים, בתי קולנוע ועוד!

חלק מהמסעדות ובתי הקפה יהיו פתוחים בשבת אך רבים לא יהיו פתוחים כדי לשמור על תעודת הכשרות שלהם!

הכתבה בחסות מה לעשות בשבת – shabatopen

לחזור למשהו ספציפי?

דילוג לתוכן